ОЦІНКА РОБОТИ МАГІСТРАЛЬНИХ ГАЗОПРОВОДІВ У НЕШТАТНИХ УМОВАХ ВИТОКІВ ГАЗУ

Автор(и)

  • В. Т. Болонний Державний вищий навчальний заклад «Дрогобицький коледж нафти і газу»

DOI:

https://doi.org/10.31471/2304-7399-2019-1(53)-122-131

Ключові слова:

магістральний газопровід, нестаціонарний потік, аварійна ситуація, аварійний витік газу.

Анотація

Подано характеристику газотранспортної системи України, встановлено ризики виникнення аварійних ситуацій вітчизняних га­зотранспортних трубопровідних систем. Проведено аналіз аварійності трубопровідного транспорту газу в Україні та Росії. Розроблено методику визначення аварійного тиску в трубопроводі в залежності від кількості втраченого газу з трубопроводу в місці його витоку, яка дає можливість визначити обсяги втраченого з трубопроводу газу та оцінити екологічні ризики від аварійних ситуацій трубопровідного транспорту газу. Дана методика дає можливість розрахувати тиск в кожній точці трубопроводу в умовах нестаціонарного режиму, викликаного зміною тисків на початку і в кінці ділянки та появою зосередженого витоку газу.

За результатами проведених розрахунків побудовано графік коливання тиску в газопроводі, викликаного перепадом тисків на початку і в кінці ділянки та наявністю ймовірних витоків у визначеній точці траси.

Лінійна частина магістральних газопроводів є найбільш небезпе­чним об’єктом, оскільки всі аварійні ситуації пов’язані з витіканням газу в навколишнє середовище і можуть бути причиною відмови системи. Від величини витоку, його інтенсивності та глибини залягання газопроводу залежить процес та термін формування зони загазованості.

Фільтраційний опір ґрунту як пористого середовища, зокрема його проникність, мають суттєвий вплив на величину витоку газу через корозійний отвір. Авторами досліджено процес фільтрації газу в ґрунті при появі витоків із трубопроводів, отримано графічні залежності зміни тиску фільтраційного опору середовища і зміни витрати витоку в часі.

Посилання

На Закарпатті ліквідований витік газу із газопроводу високого тиску: https://zakarpattya.net.ua

Стався розрив магістрального газопроводу «Кременчук-Кривий Ріг»: https://www.ukrinform.ua

Ділянка газопроводу Уренгой – Помари – Ужгород, що вибухнула: https://https://dt.ua/.../dilyanka-gazoprovodu-urengoy-pomari-uzhg

Грудз В.Я. Технічна діагностика трубопровідних систем /В.Я. Грудз, Я.В. Грудз, В.В. Костів та ін. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2012. – 512 с.

Мандрик О.М. Екологічна безпека транспортування природного газу: монографія / за ред. д.т.н., проф., член-кор. НАН України Є.І. Крижанівського. – Івано-Франківськ, 2014. – 256 с.

Грудз Я.В. Енергоефективність газотранспортних систем /Я.В. Грудз. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2012. – 208 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-09-27

Як цитувати

Bolonny, V. T. . (2019). ОЦІНКА РОБОТИ МАГІСТРАЛЬНИХ ГАЗОПРОВОДІВ У НЕШТАТНИХ УМОВАХ ВИТОКІВ ГАЗУ. PRECARPATHIAN BULLETIN OF THE SHEVCHENKO SCIENTIFIC SOCIETY Number, (1(53), 122-131. https://doi.org/10.31471/2304-7399-2019-1(53)-122-131

Номер

Розділ

Нафтогазова справа