ЛІТЕРАТУРА ПРО СУЧАСНУ ВІЙНУ ДЛЯ ДІТЕЙ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ДИТЯЧИХ ІСТОРІЙ ( НА МАТЕРІАЛІ ЗБІРКИ «ПАСІКА «УКРАЇНА» ТА ІНШІ КАЗКИ З ВІЙНИ» ДАРИ КОРНІЙ)

Автор(и)

  • Інга Капустян Університет Південної Данії (SDU) 5230, Оденсе М, str. Campusvej 55, Данія
  • Алла Мартинець Карпатський національний університеті імені Василя Стефаника

DOI:

https://doi.org/10.31471/2304-7402-2026-23(84)-240-248

Ключові слова:

дитяча література, війна, травма, культурна пам’ять, казка, Дарa Корній, репрезентація.

Анотація

Стаття присвячена дитячому пласту творчості сучасної авторки Дари Корній. Мета статті. Метою дослідження стала специфіка художньої репрезентації війни у творах адресованих дітям із збірки
Дари Корній «Пасіка «Україна» та інші казки з війни». Дослідницька методика. У дослідженні частково використовувалися культурно-історичний та духовно-історичний методи. Для аналізу текстів залучалися сучасні теоретичні підходи, зокрема trauma studies та дослідження культурної пам’яті. Результати. У
ході аналізу  текстів про війну, адресованих дітям, встановлено, що війна у творах Дари Корній постає не лише як історична подія, а як досвід втрати безпеки, порушення звичного світу та необхідності адаптації. Крім того, у площині піднятої проблеми розглянуто способи опосередкованого зображення травматичного досвіду через казкову поетику, символіку та алегорію.
Наукова новизна проступає у доведенні  того, що дитяча література виконує не лише естетичну, а й терапевтичну та соціальну функції, сприяючи формуванню історичної пам’яті та моральних орієнтирів у юного читача. Практичне значення. Отримані результати можуть бути використані у курсі сучасної дитячої української літератури.

Посилання

1. Гундорова Т. Транзитна культура. Симптоми постколоніальної травми. Київ: Грані-Т, 2013. 546 с.

2. Качак Т., Близнюк Т. Війна в сучасній українській літературі для дітей та юнацтва. Наукові записки. Серія: Філологічні науки. № 209 (2024).

3. Корній Дара. Пасіка «Україна» та інші казки з війни. Харків : Вид-во «Ранок», 2024. 64 с.

4. Хома К. Дитяча література про війну як складник мілітарного дискурсу. Теоретична і дидактична філологія. Випуск 37. 2024 С.218-228.

5. Шинкарик Ю. Світоглядно-формуючі впливи дитячої літератури в умовах повномасштабного вторгнення росії в Україну. Гумані-тарні студії: історія та педагогіка. 2022. № 1.

6. Assmann A. Cultural Memory and Western Civilization: Functions, Media, Archives. Cambridge: Cambridge University Press, 2011.

7. Błażek M., Wasilewska M. War in Children's Linguistic Creations – Personality Traits and Conceptualisation of Ideas. // Colloquia Humanistica. 2021. № 10.

8. Caruth C. Unclaimed Experience: Trauma, Narrative, and History. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1996.

9. Condoy Franco Inés. The depiction of war in literature for children: An approach to the topic. 2021.

10. Hirsch M. The Generation of Postmemory: Writing and Visual Culture After the Holocaust. New York: Columbia University Press, 2012.

11. Kachak T. War in Contemporary Ukrainian Literature for Children and Youth. 2024.

12. Nikolajeva M. Children’s Literature Comes of Age: Toward a New Aesthetic. New York: Garland, 1996.

13. Nodelman P. The Hidden Adult: Defining Children’s Literature. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2008.

14. Rothberg M. Multidirectional Memory: Remembering the Holocaust in the Age of Decolonization. Stanford: Stanford University Press, 2009.

15. Skyggebjerg A. K. En krig i det fjerne. // Passage. 2016. № 75.

16. Vickroy L. Trauma and Survival in Contemporary Fiction. Charlottesville: University of Virginia Press, 2002.

##submission.downloads##

Опубліковано

2026-06-07

Як цитувати

Капустян, І., & Мартинець, А. (2026). ЛІТЕРАТУРА ПРО СУЧАСНУ ВІЙНУ ДЛЯ ДІТЕЙ ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ДИТЯЧИХ ІСТОРІЙ ( НА МАТЕРІАЛІ ЗБІРКИ «ПАСІКА «УКРАЇНА» ТА ІНШІ КАЗКИ З ВІЙНИ» ДАРИ КОРНІЙ). Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка. Слово, (23(84), 240–248. https://doi.org/10.31471/2304-7402-2026-23(84)-240-248