ДО ПИТАННЯ ПРО ВИЗНАЧЕННЯ ГІДРАВЛІЧНОГО РАДІУСА ПОТОКУ ТАМПОНАЖНОГО РОЗЧИНУ ЗА ЕКСЦЕНТРИЧНОГО РОЗМІЩЕННЯ ТРУБ У СВЕРДЛОВИНІ

Автор(и)

  • В. М. Мойсишин Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • Я. С. Білецький Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • В. В. Врюкало Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • М. В. Сенюшкович Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

DOI:

https://doi.org/10.31471/2304-7399-2018-2(46)-197-209

Ключові слова:

ексцентричне розміщення труб у свердловині, тампонажний розчин, поперечний переріз потоку, площа поперечного перерізу потоку, застійна зона, гідравлічний радіус, швидкість потоку тампонажного розчину.

Анотація

Розглядається процес витіснення бурового глинистого розчину тампонажним з міжтрубного простору, сформованого внутрішньою поверхнею зовнішньої та зовнішньою поверхнею внутрішньої труб. У випадку ексцентричного розміщення труб вперше запропоновано за форму поперечного перерізу потоку тампонажного розчину прийняти площу, обмежену ззовні равликом Паскаля, а зсередини – зовнішньою поверхнею внутрішньої труби.
Запропоновано формули для визначення площ поперечного перерізу потоку та застійної зони, периметра і гідравлічного радіуса перерізу потоку за ексцентричного розміщення труб у свердловині. Введено безрозмірний параметр α, як відношення міжцентрової відстані до різниці внутрішнього радіуса зовнішньої труби та зовнішнього радіуса внутрішньої труби. З’ясовано, що з ростом α площі поперечних перерізів та їхні гідравлічні радіуси зростають, а площі застійних зон зменшуються за параболічними законами.
Встановлено, що з ростом α швидкості потоку тампонажного розчину спадають за параболічними законами, а їхні значення добре узгоджуються з експериментальними даними.

Посилання

Ашрафьян М.О. Технология разобщения пластов в осложнённых условиях / М.О. Ашрафьян. – М.: Недра, 1989. – 228 с.

Математический энциклопедический словарь / Гл.ред. Ю.В. Прохоров. – М.: Сов.энциклопедия, 1988. – 847 с.

Иогансен К.В. Спутник буровика: Справочник. 3-е изд. / К.В. Иогансен. – М.: Недра, 1990. – 333 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-12-14

Як цитувати

Мойсишин, В. М., Білецький, Я. С., Врюкало, В. В., & Сенюшкович, М. В. (2018). ДО ПИТАННЯ ПРО ВИЗНАЧЕННЯ ГІДРАВЛІЧНОГО РАДІУСА ПОТОКУ ТАМПОНАЖНОГО РОЗЧИНУ ЗА ЕКСЦЕНТРИЧНОГО РОЗМІЩЕННЯ ТРУБ У СВЕРДЛОВИНІ: Array. PRECARPATHIAN BULLETIN OF THE SHEVCHENKO SCIENTIFIC SOCIETY Number, (2(46), 197–209. https://doi.org/10.31471/2304-7399-2018-2(46)-197-209

Номер

Розділ

Нафтогазова справа

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають