ПОШИРЮВАЛЬНА РАМКА В СИСТЕМІ ПОШИРЕНИХ РЕЧЕНЬ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2304-7402-2024-20(74)-400-407Ключові слова:
поширювач, семантика, функції, українська мова, синтаксис, речення, поширювальна рамка.Анотація
У сучасному мовознавстві питання визначення та аналізу поширювачів речення залишається надзвичайно актуальним. Поширювачі слугують важливими елементами у формуванні лексичних і синтаксичних структур, які збагачують зміст речень, уточнюють їхнє значення та виконують численні функції в комунікації. Визначення поширювачів стає важливою темою в контексті досліджень, оскільки вони проявляють багатогранність і різноманітність мовних явищ. Мета статті – проаналізувати роль поширювачів речення в сучасній українській мові, їх вплив на семантику, синтаксис та прагматику, а також дослідити різні типи поширювачів у контексті поширювальної рамки. Дослідження спрямоване на виявлення функцій цих структур, їхнього впливу на семантику та емоційний контекст висловлювання, а також їхньої ролі у збагаченні тексту та створенні ритмічності. Дослідницька методика. Текстовий аналіз: аналіз літературних творів визначних сучасних українських авторів для визначення типових моделей використання поширювальних рамок. Семантичний аналіз: вивчення значення, яке однакові поширювачі надають тексту, увага на семантичні зв'язки між початковими та кінцевими компонентами речень. Стилістичний аналіз: оцінка ритму та емоційного впливу, що створюють такі конструкції у висловлюваннях, і яким чином вони сприяють загальному стилістичному забарвленню твору. Порівняльний аналіз: порівняння прикладів з різними авторами задля виявлення специфічних стильових прийомів в українській літературі. Результати дослідження. Дослідження показало, що поширювальні рамки з однаковими поширювачами на початку та в кінці речення ефективно підсилюють основну ідею висловлювання. Вони створюють відчуття цілісності та ритмічності в тексті. Повторення поширювачів акцентує на ключових прикметах, що залучає увагу читача до важливих тем та емоційних аспектів розповіді. Подібні конструкції формують ритмічний патерн, що робить текст більш живим і виразним. Вони підкреслюють романтизм або ностальгію, в залежності від контексту. Використання поширювальних рамок є важливим елементом авторського стилю, що відображає багатогранність та емоційну насиченість української літератури.
Посилання
1. Вихованець І. Нариси з функціонального синтаксису української мови: монографія. Київ: наук. думка, 1992. 224 с.
2. Воробець О. Категорійний статус поширювачів структурної моделі речення. Ukrajinistika: minulost, pritomnost, budoucnost III. Jazyk: колективна монографія. Brno: Jan Sojnek – Galium, 2015. С. 133–140.
3. Гуйванюк Н. Слово – Речення – Текст: вибрані праці. Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2009. 664 с.
4. Єщенко Т. Феномен художнього тексту: комунікативний семантичний і прагматичний аспекти: монографія. Львів, 2021. 470 с.
5. Загнітко А. Словник сучасної лінгвістики: поняття і терміни. Донецьк: ДоНУ, 2012. 426 с.
6. Зіставно-типологічні студії: українська мова на тлі споріднених мов: монографія / за ред. акад. НАПН України В. Кононенка. Київ; Івано-Франківськ; Варшава, 2015. 316 с.
7. Кононенко В. Прагматика Художнього тексту: пошуки новостилю: монографія. Київ; Івано-Франківськ: Прикарпат. нац. ун-т ім. Василя Стефаника, 2021. 365 с.
8. Kononenko V., Vorobets O. Semantics of Subtext: Modernist Dimension. Journal of Vasyl Stefanyk Precarpathian National University. Philology, 2023. Vol. 10. C. 6–15. https://doi.org/10.15330/jpnuphil.10.6-15