ІДЕЙНО-ХУДОЖНІ ДОМІНАНТИ ТВОРЧОСТІ ЮРІЯ ЛИПИ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2304-7402-2024-20(74)-338-351Ключові слова:
Біографічний синерген, ідейно-художні домінанти, стиль, історіософські ідеї, культурологічна система, психотип, необароко, готика, «випробування характерів», лексико-стилістичний спектр.Анотація
Мета. У статті проаналізовано творчість Юрія Липи крізь призму біографічного синергену, зокрема чільної домінанти його життєтворення й текстотворення – служіння Україні, визначено основні ідейно-художні особливості його творчості.
Методи та методика дослідження. Дослідницька стратегія передбачала використання історико-біографічного, інтерпретативного методів, елементів структурального аналізу.
Результати дослідження. Синтетичне дослідження творчості Юрія Липи засвідчує: дейно-художні домінанти творчості Юрія Липи виразно детерміновані його світоглядними переконаннями, виявленими як у текстотворенні, так і в життєтворенні. Закоріненість світоглядно-естетичних позицій Ю. Липи - поета, прозаїка, публіциста, перекладача, драматурга у «відчутті середньовічності» (Є. Маланюк), зорієнтованість на цінності європейського лицарства з його чільними домінантами честі, мужності, вірності у служінні, відданості Вищому ідеалові, Богові – ці моральні імперативи суворої доби зазвучали уже в його перших поезіях, ними пронизані як ранні збірки «Світлість» і «Суворість», так і твори пізнішого періоду. Крізь усю творчість митця проходить поетично втілений принцип середньовічної духовної аристократії: «Богові моя душа, отчизні – життя, а честь – вже моя». У прозових творах митця (збірка новел «Нотатник», роман «Козаки в московії») образ середньовічного лицаря набуває виразних рис українського лицарства – борців за державність рідної землі. Якщо поезія і драматургія Юрія Липи темами, мотивами, образами переважно корениться в Середньовіччі, в готиці, то історичний роман «Козаки в московії», стилізований під давню книжну українську мову, виявив генетичну спорідненість Липиного стилю із добою добою бароко. Такі стильові риси привносили в його творчість історичний дух героїчного минулого, єднали українську літературу з європейською культурною традицією. Погляди Ю. Липи на минуле й «будуччину» українського народу вирізнялися оптимізмом і вірою в могутній духовний потенціал, притаманний ментальності українців, та цілісність нації.
Отже, цілісний аналіз творчості Ю. Липи крізь призму біографічного синергену, його світоглядних засад засвідчив, що світоглядні домінанти письменника, заманіфестовані в його публіцистичних працях («Призначення України», «Бій за нашу українську літературу»), виявлені в його життєдіяльності під знаком високої мети, детермінують ідейно-художні особливості його творчості. Віра в майбутнє України, піднесення до рівня Ідеалу борців за державність, розуміння генетичної єдності української культури із європейською, «поетика учасника» – ці чільні первні безпосередньо визначають змістові й поетикальні риси його творчості.
Посилання
1. Гординський С. Проблема української стихії. З приводу «Нотатника» Юрія Липи / Гординський Святослав. На переломі епох. Літературознавчі статті, огляди, есеї, рецензії, спогади. Львів: Світ, 2004. С.161–165.
2. Липа Ю. Козаки в Московії: [історичний роман. Новели]. Львів: Червона Калина, 1995. С.182–229.
3. Липа Ю. Призначення України. Львів: Червона калина, 1995. 454 с.
4. Мейзерська Т. «Призначення України» Юрія Липи: проблема державності і міфологізація історії. Творчість Юрія Липи в культурно-історичному контексті ХХ століття: матеріали Всеукраїнської наукової конференції (Одеса, 27–28 квітня 2000 р.). Одеса: Астропринт, 2000. С.16–22.
5. Мафтин Н. У пошуках «Grand» стилю: західноукраїнська та еміграційна проза міжвоєнного двадцятиліття. Івано-Франківськ: ЛІК, 2011. 336 с.
6. Мафтин Н. Західноукраїнська та еміграційна проза 20-30-х років ХХ століття: парадигма Реконкісти. Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. С. 144-176.
7. Маланюк Є. , Липа Ю. Книга спостережень. Київ, 1997. 284 с.
8. Руснак І. Повість Юрія Липи «Рубан». Липа Юрій: Голос доби і приклад чину: зб. наук. праць. Львів, 2001. С.126–135.
9. Хижняк І. Про концепцію національної ідеї у творчості Юрія Липи / Творчість Юрія Липи в культурно-історичному контексті ХХ століття: матеріали Всеукраїнської наукової конференції (Одеса, 27 – 28 квітня 2000 р.). Одеса: Астропринт, 2000. С. 22–28.
10. Хорковський Р. Основні ідеї Драгоманова, Липинського, Донцова і Липи. Липа Юрій: Голос доби і приклад чину: зб. наук. праць. Львів, 2001. С.359–368.
11. Хороб С. Драматургія Західної України і діаспори 20-30-х рр.. ХХ ст.. Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2008. 192 с.
12. Череватенко Л. «.. І тим мечем нашим гострим утвердимось / Липа Ю. Козаки в Московії: [роман із ХVІІ століття]. 4-те вид. К.: Видавництво імені Олени Теліги; журнал “Дніпро”, 2000. С.3–10.