УКРАЇНСЬКІ ПРОСВІТИТЕЛІ В ПОЛЬЩІ: ДОЛЯ НА ТЛІ ДОБИ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2304-7402-2024-19(71)-27-38Ключові слова:
Bartoshitsky Lyceum, Ukrainian classes, Ukrainian language, Ukrainian patriotic education, Ukrainian enlighteners.Анотація
У статті проф. Стефана Лашина «Українські просвітителі в Польщі (1956‒1970 рр.)» йдеться про велике переселення українців-лемків на західно-північні землі Польщі весною 1947 року, про нужденні умови їх проживання та про відсутність будь-яких культурно-освітніх умов життя. І все ж національно свідомі українці домоглися створення в 1956 році створення Українського суспільно-культурного товариства (УСКТ), яке своєю чергою домоглося відкриття в цьому ж році українських класів у ліцеї в містечку Бартошиці. Українські класи існували, навчали і виховували українських дітей упродовж 1956‒1970 років і за ці роки виховали біля 240 українських патріотів. У статті подані короткі відомості про викладачів Ліцею, про тих, хто вкладав свою душу, свої знання в душі і в голови юних українців. Можливо, не всі випускники Ліцею понесли українське слово, українську думку в маси, але багато з них зберегли той український патріотичний дух, який заклали їм улюблені вчителі в Ліцеї.
Мета статті – показати прагнення українців, позбавлених усяких громадянських прав у комуністичній Польші, до знань, до освіти, до збереження свого національного єства, своєї ідентичності, майже героїчні зусилля викладачів Ліцею зберегти в учнів український дух, зміцнити знання рідної української мови тощо.
Методи дослідження. При написанні статті використані різноманітні документи про Бартошицький ліцей, спогади ще живих викладачів та особливо учнів-випускників.
Наукова новизна статті полягає в тому, що досі, крім названої (див. нижче) монографії автора, ще не було подібних публікацій ні в Польщі, ні в Україні.