ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРАГМАТИЧНИХ КОМПОНЕНТІВ ЗНАЧЕННЯ В ДІАЛЕКТНОМУ ДИСКУРСІ
DOI:
https://doi.org/10.31471/2304-7402-2023-18(69)-34-44Ключові слова:
адресант, адресат, внутрішня форма слова, імплікатура, комунікативний смисл, мовленнєвий акт, прагматичний компонент значення, текст (дискурс).Анотація
У статті розкрито семантику тих мовних одиниць, які в гуцульському діалектному дискурсі є вагомими у вираженні прагматичних компонентів значення. Насамперед звернено увагу на внутрішньоформні лексеми – слова з яскраво вираженою внутрішньою формою, оскільки в діалектному тексті вони є носіями оцінних і асоціативно-образних значень, що сприяє формуванню смислової багатоплановості тексту.
Включені в адресантно-адресатні відношення, такі одиниці є значущими у вираженні ілокутивних сил мовця й досягненні ним перлокутивного ефекту.
У статті, зокрема, розкрито семантику внутрішньоформної лексеми ЛУТАВ’Є́К, показано її співвіднесеність із спільнокореневим словотвірним гніздом як засобом вираження відповідного концепту, оскільки внутрішня форма слова – це концептуальна ознака, закріплена в слові, яка є носієм не тільки поняттєвого змісту, але й різного типу асоціацій, образів, уявлень, що є значущим у тексті як комунікативно-прагматичному цілому.
Доведено, що назване слово, як і будь-яке інше з яскраво вираженою внутрішньою формою, у діалектному дискурсі може виступати виразником різного типу прагматичних компонентів значення, що сприяє актуалізації інтенцій комунікантів у процесі їх мовленнєвої взаємодії.
Досліджено також характер семантики таких мовних одиниць, як АГА́ ЙО́ та А́ЛЛЕ, й виявлено їх функційне навантаження в різних фрагментах говіркового мовлення, зокрема акцентовано на здатності цих величин підсилювати комунікативно-прагматичну спрямованість тих висловлень, у складі яких вони використовуються.
Посилання
Бацевич Ф. С. Нариси з лінгвістичної прагматики: монографія / Флорій Бацевич. – Львів: ПАІС, 2010. – 336 с.
Бацевич Ф. С. Основи комунікативної лінгвістики: підручник / Флорій Бацевич. – К.: Академія, 2004. – 342 с.
Голянич М. І. Мовний портрет села Тюдів. Словник у 2-х т. Т. І. А–М / Марія Голянич. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2018. 1000 с.
Ґадамер Ґанс-Ґеорг. Про інстинність слова // Ґадамер Ґанс-Ґеорг / Герменевтика і поетика / Вибрані твори / Пер. з нім. К.: «Юніверс», 2001. – С. 28–50.
Етимологічний словник української мови. У 7 т. / АН УРСР, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні. Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. – К.: Наук. думка, 1983. – Т.3. 552 с.
Потебня О. О. Естетика і поетика слова: збірник. Пер. з рос. / Упоряд., вступ. ст., приміт. І.В.Іваньо, А.І.Колодної. – К.: Мистецтво, 1985. –302 с.