ФУНКЦІЇ ПРИЙМЕННИКА «З» В НОВЕЛАХ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА

Автор(и)

  • Микола Лесюк Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

DOI:

https://doi.org/10.31471/2304-7402-2022-16(63)-368-381

Ключові слова:

мова письменника, словник, повнозначні та службові частини мови, функції прийменника, сполучення слів, об’єктні, просторові, обставинні, часові відношення.

Анотація

У статті Миколи Лесюка «Функції прийменника З в новелах Василя Стефаника» розглянутий фрагмент Словника мови художніх творів цього видатного українського новеліста (Микола Лесюк. Словник мови художніх творів Василя Стефаника (фрагмент). Івано-Франківськ : Місто НВ. 2021. 384 с.), зокрема роль прийменника З та його варіантів.

Мета статті – показати й проілюструвати, як створена словникова стаття про функції прийменника З та його варіантів у художніх творах В. Стефаника, багатство відношень, у які вступають ті чи інші слова завдяки цьому прийменникові. При створенні словника були використані принципи укладання словників мови письменників, розроблених ще в кінці минулого століття професором І. Коваликом та дещо оновленими і вдосконаленими укладачем Словника та автором цієї статті. У статті простежено, як на практиці втілено ці принципи.

Дослідницька методика полягала в докладному аналізові словникових статей, зокрема статті про прийменник З. Методика створення Словника передбачала суцільне обстеження текстів письменника за 1 т. академічного видання Стефаникових творів (1949 р.) і виписування з них сполучень слів із прийменником З, встановлення смислових і граматичних відношень, які виникали завдяки прийменникові З.

Результати дослідження. Оскільки укладання словника мови письменника – це надто складна та громіздка праця, розрахована на колективну працю, був створений лише фрагмент словника на сім літер, який, однак, має неабияке практичне значення оскільки може служити зразком для створення інших подібних словників або таки повного словника мови В. Стефаника, а стаття про прийменник З може служити зразком для опису функцій інших прийменників чи службових слів.

Наукова новизна статті не викликає сумніву, оскільки в українському мовознавстві ще не було публікацій, які б простежували уживання службових частин мови у творах окремого автора.

Посилання

Лесюк Микола. Словник мови художніх творів Василя Стефаника (фрагмент). Івано-Франківськ : Місто НВ. 2021. 384 с.

Стефаник Василь. Повне зібрання творів. Том перший. Новели. Київ : Вид-во Академії наук УРСР, 1949. 369 с.

Стефаник Василь. Повне зібрання творів. Том другий. Київ : Вид-во Академії наук УРСР, 1953. С. 38–48.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-08-26

Як цитувати

Лесюк, М. (2022). ФУНКЦІЇ ПРИЙМЕННИКА «З» В НОВЕЛАХ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА. Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка. Слово, (16(63), 368–381. https://doi.org/10.31471/2304-7402-2022-16(63)-368-381

Номер

Розділ

МОВНОСТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ХУДОЖНЬОГО СВІТУ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА