ВТІЛЕННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ І ДІАЛЕКТНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ФЕМІНІТИВОТВОРЕННЯ У НОВЕЛАХ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА

Автор(и)

  • Марія Брус Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

DOI:

https://doi.org/10.31471/2304-7402-2022-16(63)-360-367

Ключові слова:

фемінітиви, художня творчість Стефаника, українська літературна мова, західноукраїнський варіант, покутський говір.

Анотація

У статті проаналізовано загальні назви і прізвищеві імена жінок, що знайшли відображення у новелах Василя Стефаника. Звернуто увагу на специфіку художньої творчості письменника як репрезентанта покутського говору, розкрито семантичні, словотвірні, стилістичні ознаки втілених у його працях іменників зі значенням жіночості. Відзначено, що фемінікон його новелістики становить тісне поєднання загальнолітературних, західноукраїнських і покутських лексичних одиниць, що позначене специфікою авторського художнього бачення та занурення у світ сільського життя.

Процеси фемінітивотворення і фемінітивовживання у творчості Василя Стефаника базуються на народнорозмовній основі, яка уможливила залучення всього фемінітивного багатства тодішньої української літературної мови для жіночого образотворення та реалізування його нарівні з маскулінативами. З лексико-семантичного боку – це втілення загальновживаних і спеціальних номінацій, розширення семантичної структури фемінітивів, уживання їх зі специфічними значеннями. У структурно-словотвірному плані – це реалізація похідних і непохідних слів, переважання суфіксальних словотвірних типів над іншими дериватами, розширення функційності словотворчих засобів. На стилістичному рівні – це акумулювання стилістично нейтральної і забарвленої лексики, надання майже всім іменникам зі значенням жіночості розмовного характеру та різних конотативних відтінків у значенні.

Розуміння й інтерпретування жіночих образів постали на основі глибокого закорінення і занурення письменника в реалії покутського життя, що й спричинило комплексне використання відповідних назв жінок.

Посилання

Гаєвська Н. Особливості змалювання жіночого образу в новелах В. Стефаника (до питання майстерності). Василь Стефаник і українська культура : тези. Івано-Франківськ, 1991. Ч. 1. С. 23–25.

Ґрещук В. Гуцульсько-покутські діалектні паралелі в мові Василя Стефаника. Вісник Прикарпатського університету. Філологія (мовознавство). Івано-Франківськ. Вип. ХІХ–ХХ. С. 21–26.

Ковалик І. Вчення про словотвір. Вибрані праці / упоряд. та автор передмови Василь Ґрещук. Івано-Франківськ–Львів: Місто НВ, 2007. 404 с.

Ковалик I. I. Словотворчий розряд суфіксальних загальних назв живих істот жіночої статі у східнослов’янських мовах у порівнянні з іншими слов’янськими мовами. Питання українського мовознавства. Львів: Вид-во Львів. ун-ту, 1962. Кн. 5. С. 3–34.

Марусяк М. Структура концепту «мати» в епістолярії В. Стефаника. Науковий вісник Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича : зб. наук. праць. Слов'янська філологія. Чернівці : Рута, 2008. Вип. 428–429. С. 196–200.

Стефаник В. С. Зібрання творів : у 3 т. та 4 кн. / редкол.: С. І. Хороб (голова) та ін. Івано-Франкіськ: Місто НВ, 2020. Т. 1, кн. 1: Твори / упорядк. Р. В. Піхманця. 676 с.; Т. 1, кн. 2: Листи / упорядк. Є. М. Ба-рана. 600 с.; Т. 2: Твори Василя Стефаника іноземними мовами / упорядк. С. Хороба. 680 с.; Т. 3: Репринт прижиттєвих видань Василя Стефаника / упорядк. Р. Піхманця та І. Юрчук. 812 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-08-26

Як цитувати

Брус, М. (2022). ВТІЛЕННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ І ДІАЛЕКТНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ФЕМІНІТИВОТВОРЕННЯ У НОВЕЛАХ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА. Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка. Слово, (16(63), 360–367. https://doi.org/10.31471/2304-7402-2022-16(63)-360-367

Номер

Розділ

МОВНОСТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ХУДОЖНЬОГО СВІТУ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА