ПОЕТИКА ОПОВІДНИХ СТРУКТУР У ТЕКСТАХ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА

Автор(и)

  • Лариса Наконечна Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  • Людмила Наконечна Києво-Могилянська академія

DOI:

https://doi.org/10.31471/2304-7402-2022-16(63)-222-231

Ключові слова:

Vasyl Stefanyk, short story, poetics, narrative, descriptiveness, visualization.

Анотація

Стаття присвячена темі поетики у новелах Василя Стефаника.

Мета статті ‑ проаналізувати поетику оповідних структур творів Василя Стефаника на прикладі мотивно-тематичного комплексу смерті, також розглянути особливості описових структур письменника, зокрема поєднання і взаємодію описової та оповідної манер ведення наративу.

Поставленої мети дали можливість досягнути використані методи дослідження, а саме: аналіз і синтез, порівняння, конкретизація і узагальнення.

Автори досліджують питання поетики оповідних структур на основі текстів таких новел, як “Кленові листки”, “Похорон”, “Лан”, “Май” та інших.

Порівняння описових та оповідних елементів у новелах Василя Стефаника автори здійснюють, опираючись, в основному, на ґрунтовне дослідження з проблем поетики Жерара Женетта “Фігури”.

Автори зосередили основну увагу на аналізі оповідних структур, особливостях поєднання і взаємодії описової та оповідної манер письменника, функціях стратегії візуалізації й описовості в оповідних текстах Василя Стефаника. Саме в цьому і полягає практична цінність і новизна представленого дослідження.

Автори з’ясували, що принцип візуалізації дозволяє внести до оповідного тексту момент описовості. Розглядаючи розмежування та взаємодію візуалізації та описовості у текстах Василя Стефаника, автори простежують моменти переходу (або перетину/накладання) уривків з описовою та оповідною манерою ведення наративу.

Окрім того, автори статті проаналізували питання відношення часопросторового виміру у текстах до оповідних і описових структур.

Аналіз новел Василя Стефаника крізь призму взаємодії екфразису та дієгезису відкриває абсолютно нові перспективи тлумачення тексту. Висока частотність саме описових структур у текстах Василя Стефаника може бути однією із ознак жанрової неоднорідності творів письменника.

Посилання

Гура А.В. Символика животных в славянской нородной традиции. М.: Издательство «Индрик», 1997. 912с.

Женетт Ж. Границы повествовательности. Женетт Ж. Фигуры. В 2-х тт. М.: Изд-во им. Сабашниковых, 1998. Т. 1. С. 283-299.

Стефаник В. Твори / За редакцією Гаморака Ю. Вид. друге. Реґенсбурґ: Видавнича спілка „Українське слово”, 1948. 347с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-08-26

Як цитувати

Наконечна, Л. ., & Наконечна, Л. (2022). ПОЕТИКА ОПОВІДНИХ СТРУКТУР У ТЕКСТАХ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА. Прикарпатський вісник Наукового товариства імені Шевченка. Слово, (16(63), 222–231. https://doi.org/10.31471/2304-7402-2022-16(63)-222-231

Номер

Розділ

ВАСИЛЬ СТЕФАНИК: ДИСКУРС ІНТЕРПРЕТАЦІЙ