КІНЕМАТИКА ШАРОШКОВОГО БУРОВОГО ДОЛОТА З ПРЯМИМ ГРАНЕНИМ ЗУБОМ

Автор(и)

  • Б. С. Бережницький Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
  • М. С. Воробйов Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

DOI:

https://doi.org/10.31471/2304-7399-2018-2(46)-210-217

Ключові слова:

зуб, шарошка, долото, вибій, свердловина, гірська порода, косий удар.

Анотація

Запропонована удосконалена методика ударно-кінематичного аналізу взаємодії шарошки долота і породи в процесі буріння нафтогазових свердловин. Попередні дослідження взаємодії шарошкових доліт з породою базувалось на далеких від реальності припущеннях: поняття миттєвої осі обертання, постійного контакту шарошки з породою, відсутності ковзання, а також деформування і занурення зубця в породу. Принцип ж дії шарошок полягає в поступовому руйнуванні поверхні вибою внаслідок ріжуче-дроблячого сколювання породи зубцем шарошки. Розглядається аксіальна шарошка, для визначення закону руху зубця якої застосований оригінальний метод проекції площин з урахуванням: ковзання шарошок долота по поверхні вибою; фаз занурення зубця шарошки в породу; реальній зміні відстані осі обертання шарошки до поверхні вибою по мірі заглиблення зуба в породу; обґрунтування умов уникнення потрапляння зуба шарошки у попередньо отриману лунку в процесі дроблення вибою. Окрім моменту інерції колони бурильних труб, додатково враховані моменти інерції шарошок за умови косого удару зубця в породу. Методика дозволяє обчислити об’єм зруйнованої породи на вибої як з урахуванням, так і без урахуванням сколювання породи та деформації зуба. Отримані залежності дозволяють підібрати передавальні відношення від бурильної колони до вінців шарошки з умови уникнення потрапляння зубця шарошки у попередньо отриману лунку в процесі руйнування породи на вибої. Це дозволяє підвищити ефективність буріння шарошковими долотами.

Посилання

Воробйов М.С. Деякі проблеми аналізу та синтезу елементів бурових верстатів у процесі буріння шарошковими долотами / М.С. Воробйов, М.В. Лисканич // Тези II міжнародної науково-технічної конференції «Машини, обладнання і матеріали для нарощування вітчизняного видобутку нафти і газу PGE – 2018» - Івано-Франківськ. – 2018. – С. 108-110.

Палий П.А. Буровые долота / А.П. Палий, К.Е. Корнеев. – М.: Недра, 1971. – 446 с.

Павловський М.А. Теоретична механіка. – Київ.: Техніка, 2002. – 160 с.

Бережницький Б.С. Спотворення кута повороту шарошки долота / Б.С. Бережницький, М.С. Воробйов // Тези ІІ міжнародної науково-технічної конференції «Машини, обладнання і матеріали для нарощування вітчизняного видобутку нафти і газу PGE – 2018» – Івано-Франківськ. – 2018. – С. 106-107.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-12-26

Як цитувати

Berezhnytskyi, B. S., & Vorobyov, M. S. (2018). КІНЕМАТИКА ШАРОШКОВОГО БУРОВОГО ДОЛОТА З ПРЯМИМ ГРАНЕНИМ ЗУБОМ. PRECARPATHIAN BULLETIN OF THE SHEVCHENKO SCIENTIFIC SOCIETY Number, (2(46), 210-217. https://doi.org/10.31471/2304-7399-2018-2(46)-210-217

Номер

Розділ

Нафтогазова справа